W minioną niedzielę Jacek Władysław Bartyzel był gościem Studio Polska, mówił międzyinnymi o KO oraz emeryturze obywatelskiej. Poniżej zapis jego wypowiedzi.

"Niedawno się zastanawialiśmy co ma oznaczać skrót koalicji PO-KO. Sądząc po tym składzie koalicji już wiemy - Postkomuna."

 

"Jedynym programem tej koalicji, którą tutaj już nazwałem "Postkomuną" jest dorwać się do koryta. Tych ludzi tak naprawdę nic nie łączy poza tym, że chcą dojść do władzy. Żadnego programu tam nie znajdziemy. Jedyne o co im chodzi to dorwać się do władzy pod szczytnymi, czy mniej szczytnymi hasłami. Broń Boże nie popieram Roberta Biedronia, ale w obecnej sytuacji politycznej mam do niego szacunek. Nie dlatego żebym się z nim zgadzał politycznie - bo politycznie jestem po zupełnie innej stronie - ale dlatego, że nie daje się przyłączyć do takiej koalicji ludzi, którym chodzi wyłącznie o tzw. Koryto. Stąd szacunek do niego o wiele większy niż wobec tych lewicowych partyjek, które już dawno weszły do Platformy Obywatelskiej"

"Emeryturę obywatelską także moja partia, Federacja dla Rzeczypospolitej, będzie proponować, natomiast to nie jest tak, że my popieramy ją w ten sposób jak przedstawił to Robert Biedroń. Emerytura obywatelska ma sens wtedy i tylko wtedy, kiedy ona jest niska, zapewnia wyłącznie podstawowe potrzeby i kiedy przyszli emeryci (nie dzisiejsi, bo wprowadzać ją należy w dłuższej perspektywie czasu) wiedzą z góry, że przede wszystkim mają oszczędzać na siebie, kapitałowo, dobrowolnie. Emerytura obywatelska jest takim minimum, które państwo im da nawet jak się im noga podwinie, ale to nie jest to, na co się mają nastawiać, że to będzie ich podstawowy dochód na emeryturze. Ludzie powinni oszczędzać dobrowolnie, sami, w systemie kapitałowym, a emerytura obywatelska ma być takim podstawowym zabezpieczeniem. Gdy Biedroń mówi dziś o 1600 zł emerytury to jest to pomysł z kosmosu. Kwoty takich świadczeń za kilkadziesiąt lat nie mają żadnego odniesienia do bieżącej wartości - co będzie wtedy znaczyło to 1600 zł? To abstrakcyjna kwota. Wartość emerytury obywatelskiej powinna być w relacji do minimum egzystencji obliczanego w przyszłości. Wszyscy muszą wiedzieć, że powinni oszczędzać na siebie. By mieli z czego oszczędzać potrzebne są wyższe płace, a te osiągniemy poprzez niższe podatki i wolny rynek.